Budynki modułowe Prefabrykowany budynek biurowy CBR

1245,88 m² część biurowa: 672,77 m2 hala laboratoryjna: 573,11 m2

Prefabrykowany budynek biurowy Centrum Badawczo-Rozwojowego

Prezentowany obiekt to budynek biurowy Centrum Badawczo-Rozwojowego z częścią laboratoryjną. Obiekt stanowi w pełni funkcjonalną przestrzeń dla blisko 35 pracowników biurowych pracujących w tradycyjnych przestrzeniach biurowych oraz w dwóch openspace.

Przy energooszczędnym obiekcie biurowym znajduje się część laboratoryjna składająca się z dwóch hal badawczych o łącznej powierzchni blisko 300 mkw. W tej części obiektu nie umieściliśmy żadnych podpór, a cała przestrzeń wolna jest od wszelkich przeszkód, co umożliwia ewentualne przystosowanie jej pod tzw. małą produkcję czy magazyny podręczne. Podobnie jak w przypadku części biurowej, strefę laboratoryjną prefabrykowanego budynku zaprojektowano i wykonano jako w pełni energooszczędną.

Budynek CBR wykonaliśmy w technologii prefabrykowanej Ecologiq, przy wykorzystaniu ściany zewnętrznej o grubości 34 cm oraz dachu płaskiego 40 cm. Cały obiekt zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy zgodnie z normami przewidzianymi na 2021 rok, co oznacza, iż jego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi poniżej 40 kWh/(m2·rok). Standardowym rozwiązaniem, które stosujemy budując piętrowe budynki użyteczności publicznej jest umieszczenie wylewek betonowych na stropach. Działanie to nie tylko poprawia akustykę obiektu, ale i ogólny komfort jego użytkowania.

Interesującym rozwiązaniem projektowym są również niewątpliwie drewniane „żyletki” elewacyjne. To tak zwane „światłołamacze”, czyli zewnętrzny system przeciwsłoneczny, który w okresie letnim dodatkowo zabezpiecza budynek przed przegrzaniem promieniami słonecznymi. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania energooszczędny budynek biurowy nie posiada klimatyzacji, co w niewątpliwy sposób podnosi komfort jego użytkowania a przy okazji zapewnia niecodzienny efekt wizualny wyróżniający obiekt pośród otoczenia.

Powierzchnia użytkowa

1245,88 m²

część biurowa

672,77 m²

hala laboratoryjna

573,11 m²

Klasa odporności pożarowej dla budynku

B

Budynki Podobne

Budynek wielorodzinny na wyspie Pellworm

Budynek wielorodzinny na wyspie Pellworm

3 nowe kondygnacje
15 lokali mieszkalnych
Rozbudowa szkoły podstawowej nr 6 w Rumi

Rozbudowa szkoły podstawowej nr 6 w Rumi

pow. 1358 m²
8 sal lekcyjnych
3 kondygnacje
Przedszkole ekologiczne nr 80 w Gdańsku

Przedszkole ekologiczne nr 80 w Gdańsku

pow. 1475 m²
6 oddziałów
Sale dydaktyczne dla 150 dzieci