Proces budowy

Domy szkieletowe prefabrykowan Twoja przygoda

Zamieszkaj w domu prefabrykowanym Zmieniamy marzenia w rzeczywistość

Możesz łatwo zrealizować swoje marzenia z odrobiną naszej pomocy. Jak budujemy domy prefabrykowane krok po kroku? Prosto, energooszczędnie i logicznie. Poniżej przedstawiamy kompletny i logiczny proces budowy domu w zaledwie 13 krokach.

01
Kontakt z Ecologiq

Kontakt z Ecologiq

Kontakt z naszą firmą można nawiązać za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej, aplikacji Facebook Messenger lub poprzez osobistą wizytę w biurze handlowym przy ul. Geodetów 29 w Gdańsku. Każdemu klientowi, który zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług, przypisany zostaje indywidualny doradca projektowy. W celu otrzymania kompletnej i rzetelnej wyceny należy przesłać lub dostarczyć:

  • istniejący projekt w zakresie: rzuty, elewacje i przekroje
  • informacje o lokalizacji
  • informacje dotyczące terminu planowanej realizacji
  • dane telekontaktowe: numer telefonu i adres email
02
Wybór projektu

Wybór projektu

Wybór modelu domu może odbywać się w oparciu o gotowy projekt z możliwością jego adaptacji lub projekt indywidualny. Decydując się na ten ostatni, niezbędne będzie szczegółowe przeanalizowanie Waszych potrzeb i preferencji mieszkaniowych celem doprecyzowania oferty oraz oszacowania wartości domu. Nasze domy prefabrykowane muszą spełniać 100% Waszych wymagań.

03
Podpisanie umowy

Podpisanie umowy

Wszelkie dokumenty podpisywane z nasza firmą sporządzane są w oparciu o przepisy ustawy o prawach konsumenta. Umowa precyzyjnie wyznacza zakres prac budowlanych oraz określa terminy i warunki płatności. W Ecologiq standardem jest udzielanie pięcioletniego okresu gwarancyjnego na wszystkie budynki, w tym domy prefabrykowane.

04
Faza projektowania

Faza projektowania

W przypadku wyboru projektu gotowego następuje jego adaptacja pod względem konstrukcji (przystosowania do technologii energooszczędnej) i dopasowanie do działki, w tym wykonanie projektu zagospodarowania terenu. Po zastosowaniu wszystkich zmian nasi architekci wykonują projekt do uzyskania pozwolenia na budowę.

Wybierając projekt indywidualny, klient otrzymuje opracowany przez naszych architektów układ funkcjonalny domu i wstępne elewacje. Na ich podstawie omawiane są główne założenia projektu. Następnie wykonujemy trójwymiarowy model interaktywny, który pozwala zweryfikować koncepcję projektu oraz wprowadzić dodatkowe modyfikacje. Nasi doradcy projektowi służą radą i są do dyspozycji klienta podczas całej fazy powstawania projektu. Po akceptacji wprowadzonych zmian następuje opracowanie projektu do uzyskania pozwolenia na budowę.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze domy z prefabrykatów oraz budynki użyteczności publicznej spełniały standardy energooszczędności przewidziane na przyszłe lata.

05
Złożenie dokumentacji do starostwa

Złożenie dokumentacji do starostwa

Przy wykonywaniu każdego projektu, skrupulatnie przygotowujemy niezbędną i kompletną dokumentację w zakresie wymaganym przez prawo budowlane. Załatwiamy również wszelkie formalności związane z rozpoczęciem budowy obiektu. Uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę domów prefabrykowanych jest zbliżone do budynków murowanych i trwa ok. kilka tygodni.

06
Wykonanie fundamentów

Wykonanie fundamentów

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę przystępujemy do budowy fundamentu płytowego, który składa się z płyty żelbetowej o minimalnej grubości 20 cm ułożonej na warstwie wodoodpornego styropianu o grubości również 20 cm.

Na płycie fundamentowej układana jest warstwa izolacji termicznej oraz wylewana posadzka o grubości 6cm. Takie rozwiązanie jest kompromisem pomiędzy koniecznością akumulacji ciepła oraz bezwładnością cieplną obiektu.

Opisywane rozwiązanie spełnia znacznie wyższe parametry niż wymagany przez warunki techniczne 2021 współczynnik przenikania ciepła.

Przyjazna temperatura podłogi (21-24C) i brak prądów konwekcyjnych powietrza zapewniają odpowiedni klimat panujący wewnątrz pomieszczeń. Należy zaznaczyć, że wszystkie domy prefabrykowane budowane w naszej technologii energooszczędnej są szczelne i odporne na działanie insektów.

07
Prefabrykacja

Prefabrykacja

Projekt wdrożeniowy – Równolegle do budowy fundamentów, nasi architekci przygotowują finalny projekt wdrożeniowy w technologii trójwymiarowej, z określeniem wszystkich szczegółów niezbędnych dla prawidłowego wytworzenia elementów gotowych (prefabrykatów). Wykorzystywany w naszej pracowni architektonicznej innowacyjny program Dietrich’s 3D CAD/CAM pozwala na przygotowanie w pełni profesjonalnego projektu wraz z dokumentacją montażową i warsztatową oraz zestawieniem materiałów potrzebnych do jego realizacji. Stosowane oprogramowanie generuje i przesyła kody (pliki maszynowe) do obrabiarki CNC i mostu wielofunkcyjnego, co umożliwia wykonanie procesu prefabrykacji z dokładnością do 1 mm. Zachowanie wysokiej dokładności i precyzji gwarantuje, że nasze domy prefabrykowane są wyjątkowo bezpieczne.

Typy konstrukcji – Podczas procesu prefabrykacji wykorzystujemy następujące typy konstrukcji:

  • Konstrukcyjne drewno lite KVH – czterostronnie strugane i frazowane, wysuszone do wilgotności 15%, odporne na uszkodzenia, grzyby i insekty. Drewno KVH jest nowoczesnym i certyfikowanym materiałem budowlanym, które stosujemy do konstrukcji ścian, stropów i dachów.
  • Drewno klejone warstwowo LVL – najbardziej wytrzymała klasa drewna na świecie, nie podlega pęknięciom i odkształceniom. Drewno LVL wykorzystujemy do konstrukcji belek dachowych i stropowych, podciągów i nadproży
  • Belka dwuteowa – innowacyjny materiał konstrukcyjny, którego elementy składowe są prasowane przy użyciu wodoodpornych klejów, dzięki czemu uzyskują najwyższą sztywność i gwarantowaną stabilność wymiarów. Belka dwuteowa zapewnia dużą izolacyjność cieplną i wytrzymałość na obciążenia. Stosujemy ją do budowy słupów ściennych, belek stropowych i dachowych.

Produkcja – W pełni zautomatyzowana linia produkcyjna pozwala na precyzyjne przygotowanie poszczególnych elementów z dokładnością do 1 mm. Fakt ten jest niezwykle istotny w kontekście zachowania najwyższego poziomu jakości produkcji, jak i właściwości użytkowych obiektu w okresie jego eksploatacji.

Prefabrykacja elementów drewnianych odbywa się na nowoczesnym centrum ciesielskim Hundegger Speed-Cut 3, które, oprócz piły, posiada rozbudowaną część frezarsko-obróbczą. Maszyna pozwala na przeprowadzanie precyzyjnych procesów cięcia, wiercenia, frezowania, szczelinowania, znakowania i opisywania. Urządzenie posiada dwa niezależnie pracujące systemy transportowe, co umożliwia płynną i szybką obróbkę drewna.

Poszycie i formatowanie płyt drewnianych przebiega na specjalnym moście wielofunkcyjnym Weinmann, który przyspiesza wykonanie montażu płyt poszycia do konstrukcji szkieletowej ściany. Działanie to jest wykonywane w sposób niezwykle precyzyjny, nieosiągalny dla ręki człowieka.

Pełna prefabrykacja paneli ściennych i dachowych odbywa się na dwóch stołach motylkowych pozwalających na pionowanie produkowanych elementów.

Izolacja – Budując domy prefabrykowane w naszej technologii stosujemy ekologiczne i energooszczędne materiały izolacyjne wytwarzane z naturalnych włókien drzewnych systemów STEICOzell i STEICOflex. Pierwszy z nich składa się z czystych, luźnych włókien drzewnych, które całkowicie wypełniają wszelkie puste przestrzenie. Każde z włókien koncentruje w sobie zalety naturalnego drewna: trwałość, stabilność i bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Włókna są wdmuchiwane pod wysokim ciśnieniem i dopasowują się do ograniczających je kształtów eliminując mostki termiczne, czyli miejsca przez które budynek traci ciepło. System STEICOflex stanowią sprężyste maty izolacyjne wykonane podobnie z włókien drzewnych, charakteryzujące się możliwością magazynowania nadzwyczaj dużej ilości ciepła i wilgoci. Dzięki tej naturalnej zdolności, stosowany system pomaga regulować wilgotność wewnątrz pomieszczeń oraz redukuje zjawisko kondensacji pary wodnej. W rezultacie cała konstrukcja budynku jest trwale chroniona przed szkodami budowlanymi powodowanymi przez wilgoć.

Pełna prefabrykacja paneli ściennych i dachowych odbywa się na dwóch stołach motylkowych pozwalających na pionowanie produkowanych elementów.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż gramatura wdmuchiwanego materiału, jak również tego w matach wynosi ponad 40kg/m3, co eliminuje niepożądane zjawisko osiadania izolacji w przegrodzie i utraty jej parametrów. Izolacja zachowuje swoją stabilność przez cały okres użytkowania budynku. Jednocześnie stosowany materiał rewelacyjnie sprawuje się w kontekście dyfuzyjności (oddychalności) ścian, a swoje parametry izolacyjne utrzymuje nawet przy dostosowaniu do wilgotności otoczenia, czego brakuje pozostałym, popularnie stosowanym materiałom izolacyjnym.

W celu osiągnięcia doskonałych parametrów energetycznych, zabezpieczenie poddasza wykonujemy przy wykorzystaniu membrany paraizolacyjnej STEICO multiVAPrenova. Materiał ten posiada wyjątkowe parametry wytrzymałościowe, przez co możliwe jest odparowanie wilgoci również do wewnątrz pomieszczenia. Jest to tak zwana aktywna membrana paroizolacyjna, która poziom swojej szczelności dopasowuje do aktualnych warunków klimatycznych. W odróżnieniu od standardowej folii PE/PP, nasz materiał izolacyjny jest dedykowany dla budownictwa drewnianego.

Uzupełnieniem izolacji poddasza oraz ścian działowych i zewnętrznych są stosowane przez naszych inżynierów płyty gipsowo-włóknowe FERMACELL złożone z gipsu i włókien celulozy, które uzyskiwane są w procesie recyklingu. Ten innowacyjny, wysokiej jakości materiał budowlany zapewnia wysoką ochronę przeciwpożarową oraz izolację cieplną i dźwiękową. W miejscach szczególnie narażonych na działania mechaniczne stosujemy specjalistyczne płyty gipsowo-wiórowe SINIAT, z włóknami i powłoką kartonową o zwiększonej odporności na uderzenia.

Stosowane przez nas płyty cechują się wyjątkową wytrzymałością – na jeden wkręt możemy zawiesić obciążenie o wadze 45kg!

Wykorzystywane w naszej technologii materiały izolują efektywnie ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym i chronią przed ciepłem zewnętrznym w lecie. Przy całkowitej dyfuzyjności materiału powodującej „oddychanie” ścian, uzyskujemy najwyższy komfort pomieszczeń wewnątrz obiektu, a powstały klimat sprzyja również alergikom. Budujemy nowoczesne domy z prefabrykatów.

08
Transport

Transport

Gotowe elementy prefabrykowane zostają z należytą starannością załadowane na samochody dostawcze i przetransportowane bezpiecznie na miejsce montażu. W zależności od wielkości i poziomu skomplikowania budynku, części konstrukcyjne dostarczane są w trzech lub czterech autach dostawczych TIR.

09
Montaż

Montaż

Prefabrykowane elementy montowane są sprawnie, przez dwie ekipy wykwalifikowanych pracowników, bez względu na warunki pogodowe, z wykluczeniem ekstremalnych przypadków takich, jak porywisty wiatr czy ulewne opady. Oznacza to, że nasze domy prefabrykowane mogą być budowane niezależnie od pory roku.

10
Elewacje i pokrycie dachowe

Elewacje i pokrycie dachowe

Budowane przez Ecologiq domy prefabrykowane oraz pozostałe obiekty nie posiadają żadnych ograniczeń co do elewacji oraz pokrycia dachowego. Jesteśmy w stanie zaimplementować i dostosować do naszej technologii energooszczędnej dowolny system elewacyjny i każdy model pokrycia dachowego.

W naszych obiektach, jako element elewacji, klienci często wybierają okładziny drewniane. W takim przypadku rekomendujemy thermodrewno, które, poprzez proces obróbki, staje się praktycznie martwe, co oznacza jego trwałość i wymiarową stabilność (nie odkształca się i nie pracuje).

11
Instalacje

Instalacje

Korzystając z usług Ecologiq, klient może wybrać dowolny system grzewczy. Należy jednak pamiętać, że budowane przez nas domy z prefabrykatów oraz obiekty użyteczności publicznej charakteryzują się wysokim stopniem energooszczędności, a współczynnik przenikania ciepła w naszych budynkach wynosi nawet do 0,14 W/m²K. W związku z tym inwestowanie w drogie systemy grzewcze nie jest konieczne.

Dla naszych klientów każdorazowo dobieramy system grzewczy i źródło ciepła. Wybór uzależniony jest od samej działki, dysponowanych przyłączy, wielkości budynku i dostępnych zasobów inwestycyjnych.

Z naszych doświadczeń wynika, że najczęstszym źródłem ciepła jest popularny piec gazowy oraz pompa powietrzna, jako urządzenia o niewygórowanej cenie a zarazem świetnie sprawujące się w budynkach energooszczędnych.

Jako sposób rozprowadzenia ciepła, rekomendujemy naszym klientom ogrzewanie podłogowe, które jest dostępne dzięki energooszczędnej płycie fundamentowej oraz posadzce na piętrze/poddaszu budynku. Zastosowanie takiego rozwiązania doskonale wpływa na akustykę obiektu i sprawia, że poziom wygłuszenia stropu drewnianego bywa wyższy niż stropu monolitycznego.

12
Wykończenie

Wykończenie

Naszym klientom oferujemy wykonanie obiektu w stanie deweloperskim, co generalnie oznacza, że w przekazywanym budynku:

  • ściany i sufity są przygotowane pod gładzie i malowanie
  • instalacje elektryczne rozprowadzone są wraz z puszkami i kompletnie wyposażoną rozdzielnią
  • instalacja wodna i kanalizacyjna są rozprowadzone bez armatury i białego montażu
  • instalacje ogrzewania podłogowe z pompą ciepła
  • instalacja rekuperacji
13
Przekazanie kluczy

Przekazanie kluczy

Przekazanie kluczy odbywa się wraz z kompletną dokumentacją budowy oraz wszystkimi certyfikatami potwierdzającymi energooszczędność i ekologiczność elementów, z których powstał budynek. Ecologiq, jako jedna z niewielu firm na rynku udziela 5-letniej gwarancji na wybudowany obiekt a sama konstrukcja budynku objęta jest 25-letnią gwarancją. Takie zapewnienie niewątpliwe wpływa na wartość budynku w przyszłości podnosząc jego atrakcyjność w przypadku ewentualnej odsprzedaży.